Haber

ABD, Türkiye ile Suriye arasındaki normalleşme adımlarını veto etti: Desteklemiyoruz

Türkiye İlk temas 11 yıl sonra Suriye’nin ortasında kuruldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri Hakan Fidan, geçtiğimiz hafta Moskova’da Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas ve iki ülkenin istihbarat liderleriyle bir araya geldi. Suriye ile ikinci temasın Ocak ayının ikinci haftasında Dışişleri Bakanları huzurunda yapılması bekleniyor.

ABD TÜRKİYE-SURİYE DÖNÜŞÜMÜNÜ VETOSU

İki ülke arasındaki temas ses getirirken konu ile ilgili ABD’den yeni bir açıklama geldi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik sözcüsü John Kirby, Ankara ile Şam arasındaki ilişkilerin normalleşmesini desteklemediklerini söyledi.

“NE OLACAĞINI GÖRECEĞİZ”

Kirby dün düzenlediği basın toplantısında bir gazeteciye “Türkiye ile Esad rejimi arasında Rusya’nın arabuluculuğunda bir tür yakınlaşma var. Sizce bu ABD yönetimi açısından doğru bir adım mı? Bunun bedelini Kürtler mi ödüyor?” sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Biz ABD olarak Şam rejimi ile ilişkileri normalleştirmedik. Esad rejimi ile ilişkilerini normalleştirmesi için hiçbir devleti teşvik etmiyoruz. Bu görüşmelerin nereye gideceğini ve nasıl sonuçlanacağını hep birlikte göreceğiz. Şu an bulundukları noktanın ötesine geçmek istemiyoruz ama elbette Esad ile ilişkilerin normalleşmesini desteklemiyoruz.”

DAHA ÖNCE BENZER BİR AÇIKLAMA YAPMIŞLARDI

Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD’nin Esad yönetimine yönelik politikalarında bir değişiklik olmadığını ve ülkelerin rejimle ilişkilerini düzeltmesini desteklemediklerini söylemişti. “Acımasız diktatör Beşar Esad’ı yeniden iktidara getirmek için çıkarlarını birleştiren ülkeleri desteklemiyoruz. Devletleri, Esad rejiminin Suriye halkına zulmetmeye devam eden 12 yıllık insan hakları sicilini ve Suriye’yi engellemeye devam eden sicili dikkate almaya çağırıyoruz.” Price, “Suriye halkının insani yardıma erişiminin sağlanması” dedi.

haberkarayazi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu